Szkolenie podstawowe
Functional training jest intensywnym szkoleniem wprowadzającym w świat treningu funkcjonalnego. Szkolenie jest adresowane do instruktorów zajęć ruchowych na poziomie rekreacyjnym (fitness), trenerów personalnych, do wszystkich, którzy zajmują się przywracaniem zdrowia i sprawności (instruktorzy pilatesu i innych form body&mind, fizjoterapeuci), do osób aktywnych fizycznie (w tym sportowców), a także menedżerów klubów fitness chcących wprowadzić do swojego klubu strefę do treningu funkcjonalnego.
Trening funkcjonalny opiera się na programowaniu prawidłowych wzorców ruchu na poziomie ciała. Ponieważ wywodzi się z takich dziedzin, jak rehabilitacja i sport, praca w oparciu o jego metody daje sprawność (performance) i pozwala utrzymać ciało w dobrej kondycji i zdrowiu na długie lata. Metody treningu funkcjonalnego wykorzystują ciało jako najbardziej doskonałą maszynę treningową i stawiają świadomość ruchu na pierwszym miejscu. Wykraczają poza stosowany powszechnie w planach treningowych
redukcjonizm ciała do poszczególnych grup mięśniowych, wskazując na zintegrowaną pracę dolnej części ciała (lower body) z górną częścią ciała (upper body) w oparciu o mocny tułów (core). Funkcjonalne podejście do pracy z ciałem pozwala nam dostrzec najbardziej charakterystyczne wzorce przeciążeń związane ze współczesnym stylem życia i im przeciwdziałać. Trenerzy i instruktorzy pracujący w koncepcji treningu funkcjonalnego wykraczają poza powszechne wyobrażenia o trenerach personalnych, stając się specjalistami w swojej branży.
Program
Szkolenie trwa łącznie 10 godzin dydaktycznych. Jego celem jest zapoznanie uczestników z podstawami: treningu funkcjonalnego i pracy w oparciu o podstawowe wzorce ruchu, programowania rozwoju sprawności oraz periodyzacji, prowadzenia treningu obwodowego w strefie do treningu funkcjonalnego.
1. Wprowadzenie – zagadnienia teoretyczne:
- trening funkcjonalny w Polsce i na świecie,
- różnice między podejściem klasycznym (kulturystycznym) a funkcjonalnym,
- anatomia funkcjonalna, biomechanika i neurofizjologia treningu,
- siła, moc, lokalna wytrzymałość mięśniowa,
- wzorce ruchowe,
- taśmy anatomiczne.
2. Pojęcia: alignment, stability, mobility, flexibility – ich wpływ na ocenę klienta i programowanie treningu.
3. Nowoczesna rozgrzewka – teoria i praktyka.
4. Trening funkcjonalny z użyciem obciążenia własnego i zewnętrznego – teoria i praktyka.
5. Trening funkcjonalny z użyciem przyborów (BOSU, TRX, swiss ball, taśmy, piłki lekarskie, itp.) – teoria i praktyka.
6. Trening “Core” – teoria i praktyka.
7. Trening funkcjonalny a prewencja kontuzji “trening stabilizacyjny i wyrównawczy” – teoria i praktyka
8. Metody testowania i ewaluacji klienta.
Liczba miejsc ograniczona.
Prowadzący: Przemysław Krzysiek
CENA – 349 zł
Liczba godzin: 10