Stresu nie jesteśmy w stanie uniknąć. Możemy jednak mieć nad nim kontrolę i zaradzać jego skutkom. Twórca pojęcia stresu -Hans Selye -powiedział „Jak długo będziemy żyć, tak długo nie uda nam się uniknąć stresów. Możemy jednak nauczyć się, jak minimalizować ich szkodliwe skutki”. Pierwszym krokiem do tego, jest poznanie mechanizmów działania stresu, uświadomienie sobie, jakie są jego przyczyny stresu, objawy i długotrwałe konsekwencje itp. Potem możemy spróbować z nim walczyć.
Bez względu na to, gdzie żyjemy lub pracujemy, mamy do czynienia z rosnącym stresem. Jak podaje Międzynarodowa Organizacja Pracy, pracownicy w krajach rozwiniętych i rozwijających się stykają się z coraz większym napięciem w pracy. Wśród licznych czynników powodujących stres można wymienić wyzwania globalne, takie jak zmiana klimatu, terroryzm oraz zawirowania polityczne, a także wyzwania osobiste i zawodowe – choroby, zmiany oraz reorganizację pracy.
Dla wielu z nas pierwszą reakcją na stres jest szukanie recept na zewnątrz. Korzystamy z narzędzi lub aplikacji zwiększających wydajność, które obiecują nam pomoc w radzeniu sobie z narastającą presją. Albo też szukamy sposobów zmniejszenia braku komfortu: rozglądamy się za inną pracą, zatrudniamy nowego pracownika, który przejmie część obowiązków, lub zmieniamy karierę. Ale tego typu sposoby na stres mają często charakter chwilowy i nie są efektywne. Zarządzanie stresem na dłuższą metę wymaga wyrobienia w sobie odporności. Dzięki niej będziemy mogli przekształcić zmiany, stres i wyzwania w szanse. Czego więc warto się nauczyć? Zalecane umiejętności to: zdolność do adaptacji, zdrowe podejście do kontroli, ustawiczne uczenie się, poczucie celu, wiedza, jak wykorzystać wsparcie i odpowiednie zasoby.